Oleg Mityayev

Oleg MityayevUrodzony 19 lutego 1956r w Czelabińsku (200km na południe od Jekaterynburga). Z wykształcenia technik-elektryk oraz trener pływania. W latach 70. służył w marynarce. Członek Związku Pisarzy Rosji. Laureat wielu festiwali piosenki autorskiej. Jego pierwsza piosenka, którą napisał w wieku 23 lat, stała się prawdziwym hymnem wędrowców. Utwór „Jak fajnie, że zebraliśmy się tu dzisiaj razem” (http://www.youtube.com/), to obowiązkowy szlagier wszelkiego typu spotkań przy ognisku, czy gdzieś na szlaku. Czy można sobie wyobrazić zatem lepszy początek swojej kariery artystycznej?.. Chyba nie.

Ma na swoim koncie kilkanaście płyt. Koncertował na całym świecie. Jego recitale są podobno nieprzewidywalne. Często to, co zaśpiewa, zależy od atmosfery, jaka zawiąże się pomiędzy nim a słuchaczami. Ogromna wrażliwość sceniczna w połączeniu z wielkimi pokładami ciepła i liryzmu, jakie w sobie nosi Oleg, nie pozwala przejść obojętnie obok jego bogatej twórczości.

W 1999 roku w Czelabińsku powstała Fundacja Olega Mitiajewa, która pomaga w organizacji najróżniejszych festiwali piosenki autorskiej na terenie całej Rosji. Fundacja otacza również opieką niektórych artystów z tego kręgu oraz pomaga przy wydawaniu ich płyt.

Oleg Mitiajew współcześnie to już nie tylko bard. To cała instytucja, prężnie działająca machina, która działa na najwyższych obrotach na kilku płaszczyznach. Oleg regularnie koncertuje na terenie całej Rosji. Jest zapraszany na przeglądy piosenki w charakterze gwiazdy lub jurora. Nie stroni od występów charytatywnych. Uważany za numer jeden w tzw. „nowej fali" współczesnej piosenki bardowskiej.

http://www.mityayev.ru/